CuRec-verkkolehti
 • Käden jälki
 • Ideavakka
 • Tiedon jyvät
 • Sanakannel
 • Viisasten kivi
 • Ajan pirta
 • Kulttuuripeili
 • Galleria

OTA ry- ohjaustoiminnan ammattilaisten verkosto

Ohjaustoiminnan alalla tapahtuu uutta; aivan vastikään on pistetty pystyyn alan ammattilaisten oma ammattiyhdistys Ohjaustoiminnan artenomit - OTA. Yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja, itsekin ohjaustoiminnan artenomi Arja Anttila kertoo, mistä on kyse.


Arja Anttila

Yhdistyksen perustaminen on ollut pitkä prosessi; tarvetta ohjaustoiminnan ammattilaisten verkostoitumiselle on ollut jo pitkään. Aikaisemmin oli olemassa KTV:n (nykyisin JHL) alaisuudessa toimiva Askartelunohjaajat ry, mutta sen lopettamisen jälkeen minkäänlaista virallista ammattialan verkostoa ei ole ollut. Sittemmin perustettiin sähköpostilista, jonka jälkeen lähdettiin perustamaan virallista yhdistystä. Uusi yhdistys on ammattiliittoihin sitoutumaton, ja sillä on päättävänä elimenä hallitus, jossa on viisi jäsentä, kolme varajäsentä sekä opiskelijajäsen, jolla on varajäsen.

Yhdistykseen voivat liittyä HAMKista valmistuneet ohjaustoiminnan artenomit, vanhalta opistotasolta valmistuneet askartelunohjaajat sekä muut alan työntekijät erityishakemuksen perusteella. Myös opiskelijat voivat liittyä opiskelijajäseniksi, tosin ilman äänioikeutta ja jäsenmaksua. Jäseneksi voi liittyä jäsenhakemuksella, johon liitetään tutkinto- tai opiskelutodistus.

Verkostoitumisen lisäksi yhdistyksen tarkoituksena on ohjaustoiminnan alan toimintaedellytysten parantaminen, alan tunnettavuuden lisääminen, koulutus, kehittäminen ja tutkimus sekä kansainvälinen yhteistyö. Se on myös vahvasti yhteydessä koulutusohjelmaan ja luo linkin sen ja alalla toimivien välillä.

Vielä ei ole julkaistu yhdistyksen sääntöjä, eikä toiminta ole lähtenyt kunnolla käyntiin, sillä yhdistyksen rekisteröinti on vasta patentti- ja rekisterihallituksessa tekeillä. Myös nettisivut ovat tulossa, ja niiden myötä lisää tietoa yhdistyksen toiminnasta. Nyt saimme vasta hippusen esimakua, mutta uutisia kuuluu lähiaikoina varmasti!

 

Teksti ja kuva: Piia Rytilä, ohjaustoiminnan artenomi (AMK) -opiskelija

 
 • CuRec 1/2009
 • CuRec 2/2009
 • CuRec 3/2009
 • CuRec 1/2010
 • CuRec 2/2010
 • CuRec 3/2010
 • CuRec 4/2010
 • CuRec 1/2011
 • CuRec 2/2011
 • CuRec 3/2011
 • CuRec 4/2011
 • CuRec 1/2012
 • CuRec 2/2012
 • CuRec 3/2012
 • CuRec 4/2012
 • CuRec 1/2013
 • CuRec 2/2013